استروئید

آشنای با انواع استروئید ها و چگونگی ترکیب انها با هم به همراه عوارض انها

استروئید

مقدمه

از دهۀ ۱۹۵۰ مصرف موادی به‌نام استروئید در بین ورزشکاران و بدنسازان رواج یافت. آن‌ها این مواد را برای بدنسازی و پرورش اندام، حجیم کردن ماهیچه‌ها و افزایش قدرت بدنی مورد استفاده قرار می‌دهند. امروزه مصرف این ماده به دیگر گروه‌های جامعه نیز سرایت کرده است. مطالعاتی که روی سوء‌مصرف مواد در بین نوجوانان صورت گرفته‌اند، حاکی از آن است که مصرف استروئید ها در جوانان به‌ویژه در میان نوجوانان دبیرستانی از شیوع بالایی برخوردار است. مصرف‌کننده‌های مرد نیز به مراتب تعدادشان بیشتر از زنان و حدود ۵۰ برابر آن‌ها است. حدود نیمی از مصرف‌کنندگان استروئیدها، مصرف آن‌ها را قبل از ۱۶ سالگی آغاز می‌کنند. بالاترین نرخ مصرف این مواد در میان گروه سنی ۱۸ تا ۲۵ ساله می‌باشد و گروه سنی ۲۶ تا ۳۶ ساله‌ها در رده دوم قرار دارند. در واقع بسیاری از جوانان، مصرف استروئیدها را خطر جدی برای سلامتی نمی‌دانند و از مضرات آن غافل‌اند. مصرف بیش از حد این ماده می‌تواند به اعتیاد به آن منجر شود. بنابراین با دانستن خطرات ناشی از عوارض بد آن به پیشگیری از اعتیاد به این ماده جلوگیری نمائیم.

استروئید

 

استروئید های آنابولیک چیستند؟

استروئید ها آنابولیک نام موادی ترکیبی است که به صورت طبیعی در محیط وجود ندارند و به شکل مصنوعی توسط انسان ساخته می‌شوند. ساختار شیمیایی استروئیدها مشابه هورمون‌های جنسی مردانه یا آندروژن‌ها می‌باشد. البته این هورمون مختص مردان نبوده و در زنان نیز به میزان کمتری از آن وجود دارد. استروئیدها باعث رشد ماهیچه‌های اسکلتی (اثر آنابولیک یا ماهیچه‌ساز) و رشد صفات جنسی مردانه هم‌چون رویش موی صورت، کلفت شدن صدا و … می‌شوند (اثر آندروژنیک یا مردانه‌ساز).

استروئید ها آنابولیک اولین بار در دهه ۱۹۳۰ برای درمان بیماری هیپوگنادیسم (شرایطی که بیضه‌ها نمی‌توانند تستوسترون کافی برای رشد طبیعی و کارکرد جنسی تولید کنند) ساخته شدند. سایر مصارف پزشکی اولیه از این مواد عبارت بودند از: درمان بلوغ دیررس، برخی اشکال ضعف جنسی و تقویت بدن فردی که در اثر ابتلا به ایدز یا سایر بیماری‌ها ضعیف شده باشد. در همان دوران دانشمندان با آزمایشات حیوانی در آزمایشگاه دریافتند که استروئیدها باعث افزایش حجم ماهیچه‌های اسکلتی می‌گردد و این ویژگی باعث شد که ورزشکاران به‌ویژه آن‌هایی که در رشته‌هایی مثل بدن‌سازی و وزنه‌برداری فعالیت می‌کنند به مصرف این مواد روی بیاورند.

سوء‌مصرف استروئیدهای آنابولیک به قدر افزایش یافت که مصرف آن‌ها از سوی کمیته‌های ورزشی غیرقانونی شناخته شد و از لحاظ مقررات توزیع در ردیف مواد مخدر قرار گرفتند. امروزه نیز گاهی استروئیدهای آنابولیک از سوی پزشکان برای درمان برخی کم‌خونی‌ها و یا اختلال در ترشح هورمون تستوسترون در مردان تجویز می‌شود. اما این کاربردها محدود بوده و بیشتر استروئیدها به‌صورت غیرقانونی مصرف می‌شوند. اغلب استروئیدهایی که در اختیار مصرف‌کننده‌ها قرار می‌گیرند، به‌صورت قاچاق وارد کشور شده و یا در آزمایشگاه‌های غیرمجاز ساخته می‌شوند.

استروئید

انواع استروئیدها کدامند؟

این مواد به اشکال قرص، کپسول و آمپول موجود است که به صورت خوراکی و یا تزریق مواد مورد استفاده قرار می‌گیرند. آن‌ها شکل، اسم، رنگ و اثر متفاوت دارند. در واقع بیش از ۱۰۰ نوع استروئید آنابولیک وجود دارد که همه آن‌ها واجد درجات مختلفی از اثرات ماهیچه‌ساز و مردانه‌ساز هستند. برخی از استروئیدهای آنابولیک که امروزه قابل وصول هستند، به تفکیک روش مصرف آن‌ها در ذیل آورده شده است:

ترکیباتی که معمولاً از راه خوراکی مصرف می‌شوند:

فلوکسی مسترون (Holestin)

متان دیتون (Dianabol)

متیل تستسترون (Android)

میبولرون (Drops Cheque)

اوکساندرولون (Anavar)

اوکسی متولون (Mestoranum)

استانوزولول (Winstrol)

ترکیباتی که معمولاً به‌صورت عضلانی تزریق می‌شوند:

ناندرولون دکانوئیت (Durabolin-Deca)

ناندرولون فن‌پروپیوئیت (Durabolin)

متنولون انانتیت (Depot Primobolan)

بولدنون آندوسیلنات (Equipose)

استانزولول (V-Winshrol)

ترکیب استرهای تستسترون (Sustonon)

تستسترون سیپیونات

تستسترون انانتیت (Delatestrip)

تستسترون پروپیوئیت (Testoriran)

تستسترون آندکانوئیت (Android)

استات ترنبولون (Finajet)

کربنات هگزاهیدروبنسیل (Parabolan)

استروئیدها چگونه مصرف می‌شوند؟

 

استروئیدها معمولاً به شکل قرص یا کپسول است که از راه دهان استعمال می‌شوند. این قرص و کپسول‌ها ممکن است به رنگ‌ها و شکل‌های متنوع در بسته‌های مختلف در بازار دیده شوند. برخی استروئیدها نیز به شکل آمپول هستند که از طریق عضلانی تزریق می‌گردند. گاهی نیز این مواد در داخل ژل‌ها یا کرم‌ها تولید می‌شوند که با مالیدن روی پوست مورد استفاده قرار می‌گیرند. دوز موادی که از سوی سوء‌مصرف‌کنندگان استروئیدها مصرف می‌شود، ۱۰ تا ۱۰۰ برابر دوز داروهایی است که از سوی پزشکان تجویز می‌گردند.

اغلب مصرف‌کنندگان استروئیدها، انواع مختلف این مواد را به روش‌های گوناگون استفاده می‌کنند و مصرف‌کننده یک نوع خاص از استروئیدها نیستند که به آن Stacking می‌گویند. آن‌ها فکر می‌کنند ترکیب این مواد با یک‌دیگر بهتر از هرکدام به تنهایی عمل می‌کند (نظریه‌ای که هیچ پشتوانه عملی ندارد). اغلب این افراد با این تصور که می‌توانند اثر استروئید روی بدنشان را کنترل کنند، این مواد را در طول چرخه‌های شش تا ۱۲ هفته‌ای مصرف می‌کنند. آن‌ها ابتدا از دوز پایین استروئید شروع کرده و به‌تدریج میزان آن را افزایش می‌دهند، با رسیدن به نیمه چرخه، کم‌کم دوز مصرف را کاهش می‌دهند تا میزان آن به صفر برسد. آن‌ها معتقدند که با این شیوه سیستم هورمونی بدن به حضور استروئیدها عادت نمی‌کند و از وابستگی به این مواد و عوارض منفی آن روی بدن جلوگیری می‌شود؛ اما این فرضیه از لحاظ علمی تایید نشده است و مصرف استروئیدها به هر روشی می‌تواند آسیب‌های جدی به همراه داشته باشد.

استروئیدها چه مدت در بدن مصرف‌کننده باقی می‌ماند؟

استروئیدهای آنابولیک با وارد شدن به گردش خون توسط اندام‌های مختلف بدن جذب می‌شوند و چون دفع آن‌ها به کندی صورت می‌گیرد، به مدت طولانی در بدن باقی می‌مانند. معمولاً آزمایش‌های معمولی ادرار و همچنین خونن می‌توانند وجود این مواد در بدن فردی که حتی یک‌بار استروئید مصرف کرده است را به خوبی تشخیص دهند. در افرادی که مصرف‌کننده دائمی استروئیدها هستند، حتی پس از گذشت ۶-۳ ماه پس از مصرف، هنوز وجود این مواد در ادرار آن‌ها قابل کشف می‌باشد.

چرا افراد به مصرف استروئیدها روی می‌آورند؟

استروئید

کسانی که به سوی سوء‌مصرف استروئیدها کشانده می‌شوند، معمولاً در فعالیت‌های مستلزم نیرو و مقاومت درگیر هستند. این افراد مشتمل‌اند بر ورزشکاران رشته دو و میدانی، وزنه‌برداری، کشتی، ورزش‌های رزمی و کسانی که به انجام اعمال غیرمتعارف در زمیته ورزش نظیر پرورش اندام می‌پردازند. وقتی مصرف این مواد به نتایج مثبت و مطلوب فرد مصرف‌کننده مثل بالا رفتن قدرت بدنی، حجیم شدن عضلات و افزایش مقاوت می‌انجامد، تقویت مصرف رخ می‌دهد و سوء‌مصرف آن‌ها شکل می‌گیرد.

برخی دیگر از علل مصرف استروئیدهای آنابولیک به‌ویژه در میان جوانان عبارت است از اعتماد به نفس پایین، اشکال در ظاهر و شکل بدن و بلوغ دیررس. برخی نوجوانان نیز برای جلب شریک جنسی (چه همجنس‌گرا و چه غیر همجنس‌گرا) به مصرف استروئیدها می‌پردازند. این مواد همچنین ممکن است برای انکار کمبودهای خودشیفتگی ادراک شده از سوی شخص مورد مصرف قرار گیرند. این افراد با پرورش اندام خود، سعی می‌کنند بین دیگران خودنمایی کرده و قدرت بدنی‌شان را حفاظی در برابر سایر کمبودهایشان قرار می‌دهند در شرح حال حدود ۲۵ درصد مصرف‌کنندگان استروئید خصوصاً زنان، نوعی کودک‌آزاری (به‌ویژه آزار جسمانی یا جنسی) دیده می‌شود.

این افراد در واقع برای حفاظت از خود به مصرف استروئیدها و تقویت بدنشان روی می‌آورند. برخی نیز تحت تأثیر نوعی بیماری روانی (بد شکلی بدن) به مصرف استروئیدها روی می‌آورند. این افراد تصور غلطی از بدن و شکل ظاهری خود دارند. مردان مبتلا به این بیماری فکر می‌کنند که ضعیف و ناتوان هستند و ریزه به نظر می‌رسند و لذا سعی می‌کنند با مصرف استروئید، بدنی بزرگ و ماهیچه‌ای برای خود بسازند. زنان مبتلا به این بیماری نیز بدن خود را بسیار چاق و دارای عضلات شل و سست می‌پندارند و آن‌قدر به مصرف استروئیدها ادامه می‌دهند تا واقعاً لاغر و ماهیچه‌ای می‌شوند.

در صورت مصرف استروئیدها چه اتفاقی می‌افتد؟

استروئیدها چه زمانی که به صورت خوراکی مصرف می‌شوند و چه زمانی که تزریق می‌گردند، در نهایت جذب خون شده و با گردش خون به سراسر نقاط بدن از جمله مغز و ماهیچه می‌رسند. استروئیدها پس از ورود به اندام‌ها، وارد سلول‌های آن شده و با چسبیدن به پروتئین موجود در مایع درون سلولی، خود را به هسته آن می‌رسانند. سپس روی کارکرد اغلب اندام‌ها اثر گذارده و می‌توانند کبد، کلیه‌ها، قلب و مغز تحت تأثیر قرار دهند.

عوارض جسمانی مصرف استروئیدها کدامند؟

مصرف استروئیدهای آنابولیک با دامنه وسیعی از مشکلات و پیامدهای جسمی همراه است. آشکارترین اثر مصرف استروئیدها آن است که موجب رشد سریع حجم، وضوح و قدرت عضلانی می‌گردد. مردهایی که از استروئید استفاده می‌کنند دچار عوارض زیر می‌گردند:

بزرگ شدن پستان

کاهش حجم بیضه‌ها و کوجک شدن آلت تناسلی

کاهش تولید اسپرم و ناباروری

ناراحتی‌های پروستات از جمله سرطان

پسربچه‌های کوچکی که از استروئید استفاده می‌کنند ممکن است با بزرگ شدن دردناک آلت تناسلی روبه‌رو گردند. مصرف استروئیدها در زنان باعث پدیدار شدن عوارض زیر می‌شود که ممکن است اغلب آن‌ها برگشت‌ناپذیر باشند:

کلفت شدن صدا

رویش موهای زائد در بدن به‌ویژه در صورت

چروکیده شدن سینه‌ها

بزرگ شدن کلیتوریس و اختلال در کارکرد جنسی

نامنظم شدن دوره‌های قاعدگی

بیماری‌های پوستی نظیر آکنه کک‌مک و طاسی زودرس از دیگر عوارض شایع مصرف استروئیدهای آنابولیک است که در هر دو جنس ممکن است رخ دهد. مصرف استروئیدها به‌ویژه انواع خوراکی آن‌ها می‌تواند چربی ناسالم خون را افزایش داده و فرد را در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی – عروقی و سکته قرار دهد. این وضعیت حتی در افراد زیر ۳۰ سال نیز ممکن است رخ دهد. همچنین استروئیدها ممکن است باعث ایجاد لخته‌هایی در رگ‌های خونی شوند که در این صورت خون‌رسانی به اندام‌ها مختل شده و به ماهیچه‌های قلب فشار زیادی برای پمپاژ کردن خون وارد می‌شود.

نارسایی‌های کبدی و کلیوی نیز در این افراد شایع است. استروئیدها می‌توانند در کبد ایجاد تومور و یا کیست‌های عفونی نمایند که هر دو شرایط ممکن است به خون‌ریزی داخلی و مرگ منتهی شوند.افزایش ترشح هورمون تستوسترون در دیگر هورمون‌های جنسی در بدن به‌طور طبیعی، باعث رشد سریع استخوانی می‌شود که این حالت در دوران بلوغ برای هر دو جنس رخ می‌دهد. وقتی ترشح این هورمون به حد بهینه می‌رسد، رشد استخوانی متوقف می‌گردد و این زمانی است که فرد به اندازه طبیعی خود در دوران بزرگ‌سالی رسیده است.

مصرف استروئیدها در دوران نوجوانی این مکانیسم را مختل کرده و با وارد شدن استروئیدها به بدن که ساختار مشابه هورمون تستوسترون دارند، این پیام به صفحات استخوانی می‌رسد که رشدشان متوقف گردد و بدین ترتیب نوجوان به‌طور طبیعی رشد نکرده و اندامش ریز باقی می‌ماند. برخی مصرف‌کنندگان تزریقی استروئیدها، به طور گروهی به مصرف این مواد می‌پردازند و برای این کار از سرنگ‌های مشترک و غیر استریل استفاده می‌کنند که خطر ابتلا به بیماری‌های عفونی نظیر ایدز و هپاتیت را در آنان افزایش می‌دهد. همچنین ممکن است در اثر نوعی بیماری باکتریایی ناشی از تزریق استروئیدها، در قسمت‌هایی که تزریق صورت می‌گیرد، آبسه و یا درد شدیدی ایجاد گردد. از سوی دیگر، بسیاری از استروئیدها در محیط‌های آلوده و غیر بهداشتی تولید می‌شوند که این وضعیت، احتمال بیماری‌زایی آن‌ها را افزایش می‌دهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *